18 listopad 2019

Wrocławska Iglica – ciekawa, stalowa konstrukcja

Stalowa Iglica we Wrocławiu (fot. polskaniezwykla.pl)

 

Paryżanie mają swoją okazałą i zachwycającą, wykonaną z żelaza wieżę Eiffla, a Wrocławianie symboliczną, skromną, strzelistą Iglicę. Stalowa Iglica znajduje się we wrocławskim Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia. Wzniesiono ją w 1948 roku, z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych (WZO).

 

Konstrukcja pierwotnie mierzyła 106 metrów! Obecnie jest nieco niższa i ma 96 metrów wysokości. Waży 44 tony. Iglica wsparta jest na trójnożnej podstawie przykręconej do zakotwiczonych głęboko w gruncie śrub z gwintem o średnicy ćwierć metra. Jej zwężający się ku górze, pierwotnie dwunastosegmentowy korpus przyjmuje formę blachownicy. Ostatni, najwyższy segment zakończony był szpicą o czterocentymetrowej średnicy, na której usytuowano pokaźną tarczę. Tarcza mogła się obracać, bo napędzana była silnikiem elektrycznym, i przypominała parasol z ośmioma lustrami, które w zamyśle projektantów - oświetlone z ziemi silnymi reflektorami - miały dawać nocą niezwykłe efekty świetlne.

 

Krótka historia Iglicy:

 • Zaprojektowana została przez polskiego inżyniera, konstruktora, projektanta, budowniczego i profesora zwyczajnego - Stanisława Hempla.

 • Projekt wykonało przedsiębiorstwo „Mostostal”.

 • Iglicę ustawiono 3 lipca 1948 roku.

 • Wystawę Ziem Odzyskanych uroczyście otwarto 20 lipca. Data przypadała na największe wówczas ze świąt państwowych - „Święto Odrodzenia Polski”. Wtedy odbyła się inauguracja pokazów świetlnych na stalowej budowli.

 • 20 lipca 1948 roku przechodząca przez Wrocław burza z piorunami zniszczyła lustrzaną konstrukcję Iglicy. Na ziemię spadło kilka potłuczonych zwierciadeł. Wygięty został także jej szpic.

 • 12-13 października 1948 roku zdjęto z Iglicy pozostałości systemu luster, wraz z końcowym odcinkiem masztu. Dokonali tego dwaj wrocławscy studenci: Wojciech Niedziałka(student socjologii UJ) i Zbigniew Jaworowski(student medycyny UJ) – członkowie klubu wysokogórskiego. Wspinaczka nowatorską techniką podciągową przy pomocy lin i pętli trwała w sumie 24 godziny i 15 minut (częściowo w deszczu, w większości przy wietrze), a demontaż uszkodzonych elementów - kolejnych 6 godzin!

 • W 1964 roku budowlę położono poziomo, w celu przeprowadzenia konserwacji oraz skrócenia jej czubka. Od tamtej pory jej wysokość wynosi 96 metrów!

 • Następną konserwację, również w pozycji leżącej, wykonano w kwietniu 1979 roku.

 • Podczas stanu wojennego, w 1981 roku, na obiekt wspiął się śmiałek i zawiesił sztandar zdelegalizowanego NSZZ „Solidarność”.

 • W listopadzie 2007 roku Iglicę zamieniono w najwyższą w Europie choinkę bożonarodzeniową!

 • 8 sierpnia 2008 roku, w dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, grupa członków stowarzyszenia „Młody Wrocław” na znak solidarności z prześladowanym przez władze Chin narodem tybetańskim, zawiesiła na szczycie stożkowej konstrukcji flagę Tybetu.

 • Iglica, obok Hali Stulecia i Ratusza, jest obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Wrocławia. Można by rzec, że stanowi ciekawą wizytówkę miasta. Jej oryginalna, żebrowana konstrukcja w mniej lub bardziej stylizowanej formie występuje w znakach firmowych licznych wrocławskich organizacji, a nazwa „Iglica” pojawia się w wielu nazwach wrocławskich firm.

 

Drugą Iglicę, jednak w znacznie mniejszym wydaniu, wykonano z kamienia i ustawiono na wrocławskim Placu Solnym w 1996 roku. Zaprojektował ją wrocławski rzeźbiarz, Adam Wyspiański. Iglica stylizowana jest na kształt płomienia bądź stalagmitu. Warto zobaczyć obie iglice, bo choć całkowicie niepodobne do siebie, to jednak wzbudzają zainteresowanie.

 

 

Magdalena Gryczke
przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy