21 wrzesień 2018

Skąd się wzięła nazwa festiwalu „Woodstock”?

 

Słynny koncert rockowy „Woodstock” odbył się w lecie, w dniach 15-18 sierpnia 1969 roku w stanie Nowy York, aczkolwiek mało kto wie, że wcale nie w miasteczku Woodstock, ale w mieście Bethel oddalonym od niego o 70 km! Dlaczego zatem nazwa legendarnego zlotu nie nosi nazwy „Bethel”? Otóż stwierdzono, że nazwa Bethel źle brzmiałaby jako tytuł longplaya, stąd przemianowano nazwę całej imprezy na „Woodstock”.

 

Wbrew temu, co się mówi i pisze, oraz w co chętnie wierzą miłośnicy rocka, festiwal nigdy nie miał być bezpłatnym świętem pokoju, muzyki i braterstwa, choć takim pozostał we wspomnieniach. Zresztą w ogóle legenda Woodstock mocno idealizuje zarówno czasy „dzieci kwiatów”, jak i sam festiwal. Bilety zaprzestano sprzedawać dopiero wtedy, gdy tłum rzucił się szturmem na kasy. Wielka impreza trwała 3 dni, a obejrzało ją na żywo ponad 500 tys. ludzi. To naprawdę niezły wynik jak na wydarzenie wówczas nie reklamowane wcześniej w mass-mediach. Jego hasłem było: „Peace, love and hapinness” (pokój, miłość i szczęście). Na koncercie wystąpiły największe gwiazdy rocka, m.in. Jimi Hendrix, Janis Joplin, Joe Cocker, Santana, The Who, a nawet Richie Havens .

Niestety pod wieloma względami festiwal nie spełnił oczekiwań przybyłych na niego fanów. Napływ ludzi spowodował gigantyczne korki na drogach, choć jak podobno głosi jedna z legend Woodstock, dojeżdżający ani razu nie użyli klaksonów!

Brakowało miejsc noclegowych, parkingów i namiotów. Były także problemy z łącznością, a najbardziej uciążliwy okazał się brak podstawowych urządzeń sanitarnych i miejsc, w których można byłoby zakupić jedzenie. Dodajmy, że wszystko to miało miejsce w strugach deszczu i morzu błota! Problemy próbowała rozwiązać życzliwa okoliczna ludność przygotowując paczki z żywnością, środkami higieny osobistej i kocami, które potem zrzucano z helikopterów. Fatalna pogoda, kiepska widoczność, brak praktycznie wszystkiego co potrzebne, a także nie najlepsze nagłośnienie w sumie nie przeszkodziły w dobrej zabawie. Obok oficjalnego symbolu Woodstock – gołąbka pokoju siedzącego na gryfie gitary, pojawił się także ten nieoficjalny – liść konopi indyjskich. Co ważne, policja na czas trwania festiwalu zaprzestała walki z narkotykami.

 

REKLAMA

 

Kolejne festiwale upamiętniające słynny „Woodstock” odbyły się w latach: 1979, 1989, 1994 oraz 1999.

W dniach 12- 14 sierpnia 1994 roku w 25. rocznicę zlotu miał miejsce „Woodstock 94”. Zagrały na nim takie sławy jak: The Aerosmith, Cypress Hill, Joe Cocker, Metallica, The Cranberries, Zucchero, Spin Doctors, Bob Dylan, Peter Gabriel, Red Hot Chili Peppers, Green Day oraz Santana.

W dniach 23-25 lipca 1999 roku, czyli w 30. rocznicę legendarnego koncertu, w małej miejscowości Rome, w stanie Nowy York odbył się „Woodstock 99”. Był to drugi z kolei muzyczny festiwal na tak wielką skalę, który miał za zadanie naśladować oryginalny Woodstock z 1969 roku. Zgromadził on nie bagatela dwustutysięczną publiczność przed którą wystąpiły najlepsze - tamtego okresu - rockowe kapele, m.in. Aerosmith, Metallica, Alanis Morissette, Red Hot Chili Peppers, Limp Bizkit, Jamiroquai, Sheryl Crow, Moby, The Offspring, Fatboy Slim, Kid Rock, Rage Against The Machine, Everlast, Counting Crows.

Woodstock 1999 został szczególnie niechlubnie zapamiętany dzięki mediom, które non stop podawały doniesienia na temat przemocy, gwałtów, pożarów i nagłego przerwania samej imprezy. Panujący wówczas 39. stopniowy upał również nie sprzyjał samym uczestnikom spektakularnego show pod gołym niebem.

W Polsce corocznie - od 1995 roku odbywa się festiwal muzyczny o nazwie „Przystanek Woodstock”. Organizowany jest przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z funduszy uzyskanych przez sponsorów. Pomysłodawcą i współorganizatorem tego wielkiego muzycznego wydarzenia jest sam Jurek Owsiak, który nawiązując do legendarnego Woodstock’a z 1969 roku i epoki „dzieci kwiatów”, pragnął podziękować wolontariuszom za ich ciężką pracę, oraz wszystkim darczyńcom za wsparcie WOŚP. Co ważne, polski Festiwal Woodstock jest w całości bezpłatny na widzów! Przyciąga nie tylko fanów z Polski, ale również obcokrajowców z Niemiec.

Termin tegorocznego „Przystanku Woodstock” przypadł na dni: 1-3 sierpnia, w miejscowości Kostrzyn nad Odrą, w której odbywa się on regularnie od 2004 roku!

 

          
        Fot. Michał Sandecki

Zobacz legendy Woodstock:

 

Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Komentarze   

 
+1 #1 Leszek 2017-02-02 11:37
Nazwę "WOODSTOCK" dla festiwalu organizowanego w 1969 r. organizatorzy wymyślili, zanim zezwolono na jego miejsce (ostatecznie Bethel). W owym czasie nazwa "Woodstock" kojarzona była raczej z ruchem artystycznym, znanym jako "Arts and Crafts Movement" (Ruch na rzecz sztuki i rzemiosła), mniej zaś z nazwą miasta.
Gdyby więc "Woodstock '69" odbył się w mieście Wallkill (jak pierwotnie planowano), też nazywałby się "WOODSTOCK"...
Woodstock (miasto), od początku XX w. uważany był za aktywną kolonię artystyczną i z czasem stał się synonimem amerykańskiego prądu estetycznego. :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy